unes sipleja (uneaegsed liigutushäired)

…kiristasin taas hambaid, kas tõesti kiristasin?…eeeee, ei usu…sääremarjad valutavad, rauapuudus vist, mis mu jalgadega küll on…ma siputan vist jällle jalgadega, said haiget?…tahad, lähen teise tuppa sohvale?…igatahes nii imelik tunne on jalgades…see ei lähegi, see ebamugavus jalgades…millest küll?…veider, kohvi vist sai liiga palju…ebamugav, väga ebamugav!!!…

Minu teekond

Öised liigutused häirivad?

Tahad teada, mis põhjustab öiseid aktiivseid liigutusi ja kuidas leevendada pidevat väsimust? Vajuta ikoonidele ja loe täpsemalt!

Helista meile

Meie registratuur esitab Teile mõned lihtsad küsimused ja aitab leida aja sobivaima spetsialisti vastuvõtule.

Unenõustaja vastuvõtt

Unenõustaja aitab toime tulla unes tegutsemisest häirunud unerütmiga ja sellest tingitud probleemidega.

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Arst määrab vajalikud uuringud ja ravi. Vajadusel suunab ta Teid teiste spetsialistide juurde.

Uuringud

Unes käte või jalgadega sipleja puhul on üldjuhul näidustatud öine uneuuring.

Ravivõimalused

Unes siplemise taltsutamiseks ja heade ravitulemuste saavutamiseks on vajalik keskuse ja patsiendi vaheline usaldus ning hea koostöö.

Öised liigutused häirivad?

Helista meile

Unenõustaja vastuvõtt

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Uuringud

Ravivõimalused

Kuidas unes siplejat ära tunda?

Unes sipleja võib puhkeseisundis tunda jalgades või kätes ebameeldivust ja vajadust neid liigutada. Tema öist und võib rikkuda ka rahutute jalgade sündroom, sest häiriv tunne jalgades (“sibinad”, “sipelgajooksutunne” jms) sunnib jalgu liigutama ja see tunne leeveneb ainult liigutamisel. Seetõttu tuleb inimesel vahel koguni üles tõusta ja veidi ringi käia. Sellele lisanduvad aga seejärel probleemid uuesti uinumisega, kuna sageli ei lase rahutuse tunne jalgades pikalt uuesti magama jääda.

Unes siplemise sümptomid võivad olla erinevad, kuid unes siplemise käes kannataja ise ei pruugi neid tähele panna. Unes sipleja voodikaaslane võib aga kirjeldada järgmisi peamisi tunnuseid:

  • unes jalgadega siplemine, mille näol võib olla tegemist perioodiliste jäsemeliigutuste häirega (PJLS), mida iseloomustavad korduvad liigutused;
  • hammaste uneaegne krigistamine (bruksism), mida seostatakse sageli stressiga ja mis võib hammastele kahjulikult mõjuda.

 

Unes sipleja enesetunne

Sarnaselt paljudele teistele unehäiretele võib ka unes sipleja end päeval väsinu ja unisena tunda. Rahutu ja katkendlik uni äratab magaja pidevalt üles ning see võib omakorda tekitada unetust ja une-ärkveloleku rütmihäireid. Tegemist on justkui unehäirete nõiaringiga.

Unine ja väsinud olek päeval ei lase elada täisväärtuslikult ja elukvaliteedi languse tõttu võivad kujuneda välja ka meeleoluhäired (ärevus, depressioon, stress jne). Seega võib unes siplemisest põhjustatud väsimuse käes kannatav inimene kujuneda ohuks nii endale kui teistele.

 

Unes siplemist võivad põhjustada:

Unes siplemisel ja sellega seotud rahutul unel võib olla mitmeid põhjuseid. Ilma spetsialisti vastuvõtul käimata ei ole aga võimalik täpset põhjust leida. Seetõttu on oluline tulla unearsti vastuvõtule, et arst saaks inimese üle vaadata ja võimalikud probleemid kaardistada.

Levinumad unes siplemise põhjused on:

  • rahutute jalgade sündroom;
  • perioodiliste jäsemeliigutuste häire;
  • kehalise häirega seotud uneaegne liigutushäire;
  • ravimi või aine kasutusega seotud uneaegne liigutushäire;
  • täpsustamata uneaegne liigutushäire;
  • uneaegne bruksism ehk hammaste krigistamine;
  • uneaegsed jalakrambid;
  • uneaegne rütmiline liigutushäire;
  • healoomuline vastsündinu uneaegne müokloonus;
  • selja propriotseptiivne unealguse müokloonus;
  • unealguse võpatused (“sleep starts”).

Ravist üldiselt

Pärast arsti visiidil käimist, vajalike uuringute/analüüside tegemist ja patsiendi probleemi ning selle põhjuste väljaselgitamist pakub spetsialist unes siplemise kontrollimiseks valiku sobilikest ravivõimalustest.

Ravi alguses tutvustatakse patsiendile detailsemalt ravi põhimõtteid. Edaspidistel visiitidel jälgitakse ravi edenemist ning nõustatakse patsienti võimalike küsimuste osas. Uute sümptomite lisandumisel või ootuspäraste ravitulemuste märkimisväärsel viibimisel tehakse täiendavaid uuringuid ja kaasatakse täiendavaid spetsialiste.

Võimalikud ravimeetodid

Eelnevalt mainitud toimingute tulemusena saab unearst määrata unes siplemise ravimiseks ühe järgnevatest meetoditest (või nende kombinatsiooni):