unes sipleja (uneaegsed liigutushäired)

…kiristasin taas hambaid, kas tõesti kiristasin?…eeeee, ei usu…sääremarjad valutavad, rauapuudus vist, mis mu jalgadega küll on…ma siputan vist jällle jalgadega, said haiget?…tahad, lähen teise tuppa sohvale?…igatahes nii imelik tunne on jalgades…see ei lähegi, see ebamugavus jalgades…millest küll?…veider, kohvi vist sai liiga palju…ebamugav, väga ebamugav!!!…

Minu teekond

Öised liigutused häirivad?

Tahad teada, mis põhjustab öiseid aktiivseid liigutusi ja kuidas leevendada pidevat väsimust?

Helista meile

Meie registratuur esitab Teile mõned lihtsad küsimused ja aitab leida aja sobivaima spetsialisti vastuvõtule. Tallinn 677 7300 Tartu 740 1755

Unenõustaja vastuvõtt

Unenõustaja aitab toime tulla unes tegutsemisest häirunud unerütmiga ja sellest tingitud probleemidega.

Arsti vastuvõtt

Arst määrab vajalikud uuringud ja ravi. Vajadusel suunab ta Teid teiste spetsialistide juurde.

Uuringud

Unes käte või jalgadega sipleja puhul on üldjuhul näidustatud öine uneuuring.

Ravivõimalused

Unes siplemise taltsutamiseks ja heade ravitulemuste saavutamiseks on vajalik keskuse ja patsiendi vaheline usaldus ning hea koostöö.

Öised liigutused häirivad?

Helista meile

Unenõustaja vastuvõtt

Arsti vastuvõtt

Uuringud

Ravivõimalused

Unes sipleja tunnused

Unes sipleja võib puhkeseisundis jalgades või kätes tunda ebameeldivust ja vajadust neid liigutada. Rahutud jalad võivad rikkuda öist und, sest häiriv tunne (sibinad, sipelgajooksutunne jms) sunnib jalgu liigutama ning leeveneb ainult liigutamisel. Vahel tuleb koguni üles tõusta ja veidi käia. Sageli ei lase rahutus jalgades pikalt uuesti uinuda. Voodikaaslane võib kirjeldada unes siplemist jalgadega, see võib olla perioodiliste jäsemeliigutuste häire (PJLS) või hammaste uneaegne krigistamine (bruksism).

Unes sipleja enesetunne

Unes sipleja võib olla päeval unine. Katkendlik uni äratab pidevalt magajat üles ja see võib tekitada unetust, une-ärkveloleku rütmihäireid. Unine ja väsinud olek päeval ei lase elada täisväärtuslikult ja elukvaliteedi languse tõttu võivad kujuneda ka meeleoluhäired (ärevus, depressioon, stress jne).

Unes siplemist võivad põhjustada:

• rahutute jalgade sündroom
• perioodiliste jäsemeliigutuste häire
• kehalise häirega seotud uneaegne liigutushäire
• ravimi või aine kasutusega seotud uneaegne liigutushäire
• täpsustamata uneaegne liigutushäire
• uneaegne bruksism e. hammastekrigistamine
• uneaegsed jalakrambid
• uneaegne rütmiline liigutushäire
• healoomuline vastsündinu uneaegne müokloonus
• selja propriotseptiivne unealguse müokloonus
• unealguse võpatused (sleep starts)

Ravist üldiselt

Unes siplemise kontrollimiseks pakub spetsialist pärast patsiendi probleemi ja põhjuste väljaselgitamist valiku sobilikest ravi võimalustest. Ravi alguses tutvustatakse patsiendile detailsemalt ravi põhimõtteid. Edaspidistel visiitidel jälgitakse ravi edenemist ning nõustatakse patsienti võimalikes küsimustes. Uute sümptomite lisandumisel või ootuspäraste ravitulemuste märkimisväärsel viibimisel tehakse täiendavaid uuringuid ja kaasatakse täiendavaid spetsialiste.