07.09.2017

Apnoe ravi erinevad võimalused

apnoeUneapnoe on kõige sagedamini esinev uneaegne hingamishäire, mille iseloomust annab hea ülevaate seisundi teine nimi – unelämbustõbi.

Häiret iseloomustavad norskamine ning pikad ja sagedased hingamispausid. Selle all kannatava inimese une kvaliteet halveneb olulisel määral.

Ent kaasaegsete meetoditega on võimalik seda suhteliselt levinud seisundit ravida. Selleks tuleb pärast sümptomite teadvustamist asjakohased uuringud läbi viia ning sobiv ravi määrata.

Millised on apnoe peamised sümptomid?

Esimene sümptom, mille alusel apnoe esinemist kahtlustada, on tihti nii sage nähtus nagu norskamine! Enamasti ei teata seda, et igapäevasena näida võiv norskamine võib osutada hoopis suuremale probleemile. Lisaks lähedaste une häirimisel toob norskamine kaasa ka norskaja enda une kehva kvaliteedi, mõjutades nii korraga mitut inimest.

Eelnevalt mainisime uneapnoega kaasnevaid hingamispause – apnoe kriteeriumiks on see kui pausid kestavad üle 10 sekundi ja esinevad sagedamini kui 5 korda tunnis. Apnoe käes kannatav inimene võib ööune jooksul isegi sadu kordi üles ärgata ja pole imestada, et selle tulemuseks on päevane väsimus. Päevase väsimuse tekitatud stress aga raskendab öist olukorda veelgi ja kergesti võib tekkida väsimuse nõiaring.

Kuidas apnoed ravida?

Pärast probleemi teadvustamist tuleb esmalt spetsialisti vastuvõtule pöörduda. Unehäirete raviga tegelevates kliinikutes töötavad selleks unearstid, pulmonoloogid, kõrva-nina-kurguarstid, psühholoogid jt spetsialistid. Nende eriarstide koostöös viiakse läbi vajalikud uuringud ja leitakse konkreetse patsiendi kaebustele kõige paremini vastav ravi.

Uneapnoe raviks kasutatakse reeglina ühte meetodit järgnevatest:

  • PAP ravi ehk ravi positiivrõhu seadmega – tegemist on meetodiga, kus vastava maski kaudu juhitakse patsiendi hingamisteedesse hingamisteid avatuna hoidev õhk;
  • ortodontiline ravi ehk suusisese seadme kasutamine – seegi on apnoe ravis tõhus lahendus, kuid kuna seade mõjutab alalõua ja keele asendit, tuleb lisaks kontrollida vastavate luude ja liigeste seisundit;
  • kirurgiline ravi on arenev ravimeetod ja kaasaegse kirurgilise ravi eelduseks on põhjalik konkreetset patsienti arvestav eelnev analüüs.

Kuhu apnoe ravimiseks pöörduda?

Unemeditsiinile spetsialiseerunud Hea Une Keskus ootab Sind kas Tallinnas aadressil Lelle 24 või Tartus Kvartali keskuses. Võta meiega ühendust meie kodulehel oleva vormi kaudu. Hea Une Keskus viib läbi apnoe diagnoosimiseks vajalikud uuringud ja pakub välja sobiva ravi!

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi