23.03.2020

Eriolukorras on rutiini seadmine väga oluline!

Rutiinid on meie isiklike harjumuste kogumid. Eriolukorras on varasemad sisseseatud elurutiinid justkui peapeale pööratud. Meie igapäevased rutiinsed tegevused on aga vundamendiks meie füüsilise ja vaimse tervise eest hoolitsemisel. Eriti praegu tuleb seda vundamenti püüda hoida ja korrastada.

Võta hetk, et mõelda ja panna kirja uued realistlikud ja kohased rutiinid, mis Sind muutunud olukorras toetavad ja aktiivsena hoiavad. Aktiivne saab olla mitut moodi. Lähtu vähemalt kolmest erinevast aktiivsuse liigist ja püüa viia need omavahel tasakaalu. Samuti saab panna nädalaplaanis kirja, kuidas neid aktiivsusliike pereliikmete vahel ühildada.

Sotsiaalne aktiivsus: hoia ja loo suhteid (helista, kirjuta perele, sõpradele töö- või koolikaaslastele).

Füüsiline aktiivsus: käi jalutamas, võimle kodus või korista.

Vaimne aktiivsus: loe raamatut, kuula muusikat, meisterda midagi, tee midagi mõnusat, midagi, mis tõstab sinu väärtustunnet. Ka süvenemistunnid koduõppes või kodukontoris võivad siia alla liigituda.
Samuti pane tähele, kuidas mõned tegevused liigituvad korraga mitme aktiivsustüübi alla. Näiteks saab kodukontroris töötamine olla nii sotsiaalne kui vaimne tegevus.

Rutiini järgimine annab ennustatavuse, kindlad tegevused toovad meile oodatavaid vaimseid ja füüsilisi tagajärgi. Näiteks tean ma, et õues käimine annab mulle värske tunde. Aktiivsusrutiini sisseseadmine annab meile turvatunnet ja hoiab meie vaimset ja füüsilist tervist!

Päeviku saad alla laadida SIIT

 

 

 

Päevikut kasutama hakates ole endaga leebe ning püüa seada just antud hetkel võimetekohaseid eesmärke. Nii saad pakkuda endale igapäevaselt väikseid eduelamusi. Head päeviku kasutamist!

Psühholoog Liis Teesaar

24.03.2020

Kaugvastuvõtud

Eriolukorra tõttu ei ole võimalik kliinikus plaanilisi vastuvõtte teha. Vastuvõtud toimuvad ainult kaugnõustamise teel. NB! Hetkeseisuga ei toimu kohapealsed vastuvõtud 12. aprillini. Meie registratuur vastab hetkel telefonile tööpäeviti...
Loe edasi
13.03.2020

Töökorralduse muudatus!

Seoses COVID-19 viiruse levikuga oleme muutnud kliiniku töökorraldust. LOE LÄHEMALT!
Loe edasi
12.03.2020

Parasomniad – kas huvitav eripära või tõsine probleem?

Parasomniad jagunevad laias laastus kaheks: REM unega seotud ning mitte-REM (NREM) unega seotud parasomniad. Nende kõrval eristatakse ka kindla unefaasiga mitteseotud parasomniaid nagu näiteks unega seotud enurees ehk voodimärgamine,...
Loe edasi
11.03.2020

Uneapnoe ja unetus – kaks kõige levinumat uneröövlit

Kaks kõige enam inimesi kimbutavat uneprobleemi on uneapnoe ja unetus. Kui viimase puhul teab reeglina inimene väga hästi, et uni ei ole päris selline nagu ta võiks olla, siis...
Loe edasi