25.04.2016

Hea une nimel tuleb vaeva näha

Aprillis 2016 avaldati ajakirjas Terviseuudised meie keskuse unearstide dr. Tuuliki Hioni ja dr. Heisl Vaheri kirjutatud artikkel „Hea une nimel tuleb vaeva näha“.

Unekeskuses töötab mitmeid erialaspetsialiste, kes tegelevad läbi oma valdkonna süvendatult une ja unehäiretega. Kõige enam on viimasel ajal avalikkuse tähelepanu köitnud uneapnoe.
See on arvukaid kehalisi ja vaimseid häireid põhjustav haigus, mille äratundmise, uurimise ja raviga tegelevad mitme eriala spetsialistid. Uneapnoe põhjused võivad olla järgnevad: tahapoole hoidev alalõug, hambumusehäired ning pikaaegne suu kaudu hingamine, mis loob eeldused näolõualuude arenguhäireks. Eelnimetatu tõttu liituvad uneaegse hingamishäirega patsiendi ravimeeskonnaga ka ortodont ja proteesiarst.
Lapseea uneapnoe on tihti kõrva – nina – kurguarsti tähelepanu nõudev haigus, mille põhjusteks võivad olla ülemääraselt suurenenud adenoidid ja mandlid, suuhingamine, hambumushäired ning ülemiste hingamisteede lihaskonna häirunud toonus. Antud juhul kuulub ravimeeskonda kõrva – nina – kurguarst, kirurg, ortodont ja füsioterapeut.

 

Erinevad põhjused

Une häiritus, võimetus magada või päevane unisus on tihti põhjustatud mitmest häirest. Kauakestnud unetus, une – ärkveloleku rütmi ja vahetusega töö puhul kujunenud unehäire vajavad käitumuslikku ravi, sageli elustiilimuutusi, ümberkorraldusi päevastes tegevustes, osadel juhtudest psühhoteraapiat või ajutist ravi medikamentidega. Liigse unisuse ja une katkendlikkuse taga võivad olla erinevad kehalised häired, kopsuhaigused, neuroloogilisi häired, uneaegsed liigutushäired ja liigunisuse häired. Tihti kaasneb uneapnoega kopsuhaigusi, nagu näiteks krooniline obstruktiivne kopsuhaigus või astma. Sellisel juhul on diagnoosi ja ravi korraldamine pulmonoloogi ülesanne.

 

Kompleksed uuringud

Nagu uneaegsete hingamishäirete, nii ka teiste häirete komplekkse uurimise ja ravimisega tegelevad paljud erialaspetsialistid: kõrva – nina – kurguarstid, psühhiaatrid, unenõustajad, pulmonoloogid, neuroloogid ja kardioloogid. Sageli on häirete pikaajalise kestmise korral vajalikud nimetatud erialaspetsialistide ühised otsused.
Meie keskuses on tegevuse keskmes unehäirega patsient, kelle uneprobleemid on võimalik ühes kliinikus välja selgitada. Paljud kroonilised neuroloogilised haigused annavad endast juba aastakümneid enne närvihaiguse diagnoosimist märku unemustri muutuste kaudu. Psühhiaatreid, neurolooge ja unenõustajaid ühendab unemeditsiinis ka erinevate ravimite asjakohase kasutamise õpetamine ning kroonilise ravimikasutamise vähendamine.

Liigse unisuse ja une katkendlikkuse taga võivad olla erinevad kehalised häired.“ – dr. Heisl Vaher
Lapseea uneapnoe on tihti kõrva – nina – kurguarsti tähelepanu nõudev haigus.“ – dr. Tuuliki Hion

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi