05.10.2017

Insomnia ehk unetuse tekkest ja ravist

Insomnia ehk unetuse näol on tegemist küllaltki levinud unehäirega, mida peamiselt iseloomustavad raskused uinumisel, katkendlik uni ja liiga varajane ärkamine. Selles osas, kui levinud insomnia tegelikult on, lähevad teadlaste arvamused mõnevõrra lahku. Ent fakt on, et teatud unehäireid esineb mingis eluetapis peaaegu kõigil inimestel. Sageli on aga tegemist mööduvate ja lühiajaliste probleemidega.

Kui insomnia muutub tõsiseks probleemiks

hea une keskus-blogi-insomnia 600x400

Vältimaks unetusega seotud probleemide süvenemist, ei tohiks isegi lühiajalist unehäiret tähelepanuta jätta. Tuleks tegeleda selle põhjustega, mis sageli on seotud psüühikaga ja on reaktsioonid meid ümbritsevatele igapäevastele sündmustele. Probleemiga tegelemata võib senine väike mure peagi kasvada ja kroonilisena kestma jääda.

Lahendamata unetus toob endaga kaasa üsnagi kaugeleulatuvad tagajärjed. Väsinud ja murede koorma all kannatav inimene tõmbub endasse ja ei leia enam aega lõõgastavateks tegevusteks. Unisusega kaasnevad tähelepanu- ja keskendumishäired, mis mõjuvad negatiivselt nii isiklikule elule kui ka tööle. Üks asi viib teiseni ja sellele järgnevad juba mitmed tõsisemad mured, sealhulgas:

 

  • kergesti ärritumine või pidurdamatus;
  • “paks” pea ja peavalud;
  • südamega seotud probleemid.

 

Insomnia ravi määramine ja peamised võimalused

Kui lühiajaline unetus möödub sageli ajapikku ise, siis eelnevalt kirjeldatud sümptomitega tuleb tõsiselt tegeleda. Koostöös spetsialistidega on võimalik viia läbi vajalikud uneuuringud ja selle alusel sobiv insomnia ravi valida.

Kirjeldatud sümptomitest lähtuvalt saavad unearstid soovitada erinevaid protseduure ja tänapäeval on olemas hulk uuringuid, mis aitavad kõige sobivama ravi määramisel:

 

  • aktimeetria ehk füüsilise aktiivsuse taseme määramine (kodune uuring);
  • hingamishäirete uuring, millega mõõdetakse uneapnoe esinemist (kodune uuring);
  • polügraafia ehk uneaegsete hingamishäirete uuring (viiakse läbi kliinikus);
  • polüsomnograafia, mille näol on tegemist detailse uneuuringuga (viiakse läbi kliinikus).

 

Insomnia ravi algab nõustamisest ja teraapiast – tihti on kõige tõhusam just kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia, mis tegeleb unehäireid põhjustanud käitumise ja mõtete muutmisega. Lisaks psühhoteraapiale võivad arstid rakendada ka farmakoteraapiat ehk ravimitega ravimist.

Eriarstid saavad aidata

Kui tunned, et vajad insomnia ehk unetuse probleemide tõttu abi, või soovid spetsialistidega konsulteerida, võta julgelt ühendust e-posti aadressil tallinn@heauni.ee või tartu@heauni.ee. Hea Une Keskuse meeskond koosneb unetuse raviga seotud valdkondade spetsialistidest ja koostöös patsiendiga määratakse kõige tõhusamad uuringud ning ravi.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi