12.10.2017

Kas hammaste krigistamine ehk bruksism mõjub halvasti vaid hammastele?

Kuigi hammaste krigistamine on unehäirete seisukohalt valdavalt seotud magamise ajal aset leidvate episoodidega, võib seda esineda ööpäevaringselt. Sõltuvalt inimesest võib see loomulikult piirduda ka ainult öiste episoodidega, kuid tihti on stressiga seostatav hammaste krigistamine lisaks magamise ajal jalgadega siplemisele ka üks unes siplemise peamistest tunnustest. Seega on loomulik, et hammaste krigistamine avaldab mõju ka tervisele üldiselt.

Päeval esineb hammaste krigistamist oluliselt vähem, sest arusaadavalt on seda ärkvel olles kergem vältida kui magades. Unes hammaste krigistamise avastamine on sageli keeruline ja see võib jääda pikaks ajaks tähelepanuta.

Hammaste krigistamine ja selle mõju tervisele

hea une keskus-blogi-hammaste krigistamineKuigi negatiivne mõju hammastele on kahtlemata üks bruksismi olulisimaid tervist kahjustavaid mõjusid, ei piirdu need mõjud vaid hammastega. Tegelikkuses on tegemist seisundiga, mis mõjutab inimese tervist ka muul moel.

 

  • Mõju hammastele. Krigistamisega kaasneb hammaste kulumine, suurem tundlikkus ja liikuvus, probleemid hammaste närvidega ning kõik see mõjutab ka lõuas asuvad liigeseid ja lihaseid. Oluline on teada, et kahjulik ei ole mitte ainult kokku surutud hammaste vastakuti “hõõrumine”, vaid samaväärne probleem on hammaste lihtsalt tugevalt koos hoidmine!
  • Muu mõju tervisele. Nagu eelnevas lõigus mainitud, kaasnevad bruksismiga ka mõjud suu piirkonna liigestele ja lihastele. Kuna mõjutatud on ka närvisüsteem, toob see kõik kaasa erinevaid valusid, sh peavalusid ja välistatud ei ole ka tinnituse ehk kõrvade kohisemise esinemine.

Kas hammaste krigistamisele leidub lahendusi?

Hammaste krigistamise kahtluse korral tuleb koheselt arsti poole pöörduda. Sageli jõutakse selles selgusele aga hambaarsti külastades, sest hambaarstid tunnevad hammaste krigistamisest tulenevad kahjustused ära.

Bruksismi raviks on mitmeid võimalusi ja selleks tuleb kaasata erinevate valdkondade spetsialiste. Selleks kasutatakse nii psühholoogilist lähenemist (teatud põhjuste korral on abi ka nõustamisest), hammaste seisukorra korrigeerimist (ravi, proteesid, kape), ravimeid ja füsioteraapiat.

Kuhu bruksismi kahtluse korral pöörduda?

Endal või mõnel endale lähedasel inimesel hammaste krigistamist kahtlustades võta ühendust Hea Une Keskusega. Meie kliinikud asuvad Tallinnas ja Tartus ning meie spetsialistide kogemus ulatub 20 aastani. Viime Hea Une Keskuses läbi kõik vajaminevad uuringud ja konsultatsioonid ning nende tulemuste põhjal soovitame ka sobivaima ravi.

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi