04.12.2017

Kui tähtis on REM-uni organismi õige toimimise jaoks?

Kiirete silmaliigutustega uni ehk REM-uni on üks une kahest peamisest faasist. REM-une kohta kasutatakse küll ka nimetust paradoksaalne uni, kuid levinum on just ingliskeelsest terminist tulev lühend REM (rapid eye movement ehk kiired silmaliigutused).

Väsimusest probleemideta välja puhkamine on üks hea tervise olulisimaid alustalasid. Ent sageli ei ole võimalik piisaval määral puhata ja erinevad unehäired on tänapäeval väga levinud.

Mis REM-und peamiselt iseloomustab?

Hea Une Keskus-blog-REM-uni-600x400Inimese unele on iseloomulik une faaside pidev vaheldumine. Aktiivsem REM-uni ja rahulik uni võivad öö jooksul kuni kuus korda vahelduda. Esimene REM-une faas tekib ajal, mil uinumisest on möödunud poolteist tundi või veidi vähem.

Selles faasis on inimese ajutegevus väga aktiivne. Mõned REM-une faasi iseloomustavad tegurid on:

  • kiired silmaliigutused;
  • madal lihastoonus;
  • aju õppimisega seotud osade stimuleerimine;
  • suurenenud valgusüntees ajus;
  • unenägude nägemine.

REM-uni ja selle seotus unehäiretega

Nagu mainitud, on uni organismi jaoks ülimalt tähtis ja sellega seotud häired võivad põhjustada tõsiseid tervisehäireid – probleeme immuunsüsteemiga, stressi, unisust jne. Konkreetselt REM-une puudujäägiga seonduvate probleemide hulka kuuluvad:

  • mäluga seotud funktsioonide halvenemine, mis on põhjustatud REM-une faasi seotusest mälu ja õppimisega;
  • sooritusvõime halvenemine (kuigi inimese üldisele sooritusvõimele mõjuvad pigem halvasti probleemid rahuliku une faasiga, on sellega seotud ka REM-uni).

Vältimaks edasisi tervisega seotud probleeme on seega hädavajalik organismile piisavalt puhkust anda. Unehäirete tõttu võib aga kaduda selge piir erinevate unefaaside vahel ja REM-uni ning NREM-uni (kiirete silmaliigutusteta uni) võivad teineteist segama hakata. Tulemuseks on REM-une ajal aset leidvad liigutused alates lihtsatest jäsemete tõmblustest kuni vägivaldsete ja vigastusi tekitada võivate liigutusteni välja.

Kas sul või sinu lähedasel esineb REM-une aegseid häireid?

Kui sul endal või mõnel sulle lähedasel inimesel esineb mistahes probleeme unega, on alati lahenduseks unearsti vastuvõtule pöördumine. Spetsialistid diagnoosivad probleemi, määravad uuringud (näiteks polüsomnograafia ehk uneuuringu) ja leiavad ravi.
Hea Une Keskuse kliinikud tegutsevad nii Tallinnas kui Tartus ja meie meeskonda kuuluvad kõigi seotud valdkondade spetsialistid. Võta meiega ühendust ja leiame üheskoos probleemidele lahendused!

30.05.2019

Tule tööle!

Ootame oma meeskonnaga liituma uusi inimesi. Loe tööpakkumiste kohta lähemalt siit...
Loe edasi
16.05.2019

ETV +

Müncheni Tehnikaülikooli arstiteaduskonna hiljutises uuringus märgitakse, et tööstress ja ebapiisav uni suurendavad südame-veresoonkonna haiguste tekke ohtu.
Loe edasi
09.05.2019

Kevadväsimuse vastu kohviga ei saa

Kevadeks on paljudel jaks otsas ja peas ainus mõte: olen omadega nii läbi, et ei jaksa enam midagi teha! Kuidas endas uut jõudu leida?
Loe edasi
15.12.2018

Eesti Haigekassa lepingupartner

4 Kliinik (Pea- Ja Kaelakirurgia OÜ) on Eesti Haigekassa lepingupartner neuroloogia, näo- ja lõualuukirurgia, pulmonoloogia ja gastroenteroloogia erialal Harju maakonnas.
Loe edasi