25.04.2016

Neuroloog saab aidata ka unehäirete korral

Aprillis 2016 avaldati ajakirjas Terviseuudised meie keskuse neuroloogi dr. Katrin Sonni kirjutatud artikkel „Neuroloog saab aidata ka unehäirete korral“.

Uni on valdkond, mis tundub ühtaegu nii väga lihtne kui ka müstiline. Tänapäeval on üleüldiselt tunnustatud igale inimesele ainuomase nn bioloogilise kella olemasolu, mis juhib mitmeid kehaomaseid rütme ööpäeva lõikes. Une ja ärkveloleku tsükkel muutub ka vastavalt inimese vanusele, näiteks kaldub eakamate inimeste ööuni olema lühem ja pindmisem võrreldes nooremate inimeste unega. Oma iseärasused on unerütmil ka teisme- ja nooremas täiskasvanueas. Arstiga nõu pidades võibki selguda, et unerütm, mida on peetud laiskuse või haiguse avalduseks, on tegelikult inimese loomuomane kronotüüp ehk soodumus magada ööpäeva mingis kindlas perioodis.
Osa uneprobleeme on siiski põhjuslikult seotud närvisüsteemi talitlusehäiretega. Närvihaigustega (aju, seljaaju, närvide ja närvi-lihase ülekande) haigusseisundite diagnoosimise ja raviga tegeleb tavaliselt neuroloog. Üha enam on neuroloogid kaasatud ka unemeditsiini.

Küllaldane uni on vajalik õppimiseks ja mäluks. Halb unekvaliteet vähendab seega kindlasti vaimset võimekust. Unetus ehk insomnia, üks levinumaid unehäireid, ei pruugi uinutitega ravi tegelikult üldse vajada või kui, siis lühiajaliselt. Unetuse korral tuleb alustuseks põhjalikult üle vaadata elustiil ja unerežiim, loobuda liigsest kofeiinist ja alkoholist. Keerulisematel juhtudel, näiteks kui unetus on kestnud kaua ja uinuteid on juba pikemaajaliselt tarvitatud, tuleks lahendust otsida kindlasti koostöös arstiga. Häirunud uni võib vallandada ja alalhoida ka küllalt levinud neuroloogilisi probleeme (nagu peavalu ja krooniline valu) ning halvendada näiteks epilepsia sümptomeid ja kulgu.

Uneaegsed liigutus- või hingamishäired võivad märku anda mõnest hiiliva algusega neuroloogilisest haigusest või selle suurenenud riskist. Näiteks, kõige sagedasem uneaegne hingamishäire, obstruktiivne uneapnoe, kuulub tänapäevaste arusaamade kohaselt olulisimate (ja raviga mõjustatavate) insuldi riskitegurite hulka. Unenägudega seotud unefaasis tekkiv öine rahutus, mida nimetatakse REM-une aegseks käitumishäireks, võib aga viidata Parkinsoni tõve suurenenud riskile.
Rahutute jalgade sündroomi, üsna sageli esinevat uneaegset probleemi, iseloomustavad ebameeldivad aistingud jalgades, mis tekitavad vastupandamatut tungi jalgu liigutada. Seda seisundit võivad vallandada erinevad põhjused, sealhulgas rasedus, diabeet, aneemia jms.

Suhteliselt harva esinevate une häirumisega kulgevate neuroloogiliste haiguste hulka kuulub näiteks narkolepsia. Selle olemuseks on takistus une kontrollikeskuse talitluses, mis võib avalduda päeval ootamatute uneatakkide ja lihaste ajutise lõtvumisena, tugevasti häirunud ööune ning isegi hallutsinatsioonidena. Haigus algab sagedamini teismeeas ning kuna diagnoosimine on keerukas, võib õige diagnoosini jõudmine võtta palju aega.

Eelpool loetletud haiguste korrektse diagnoosi püstitamiseks on vajalik neuroloogi konsultatsioon ja vajadusel täiendavad uneuuringud. Õige diagnoosi ja raviga on võimalik nii ennetada raskeid haigusi (nt insult) kui mõnel juhul ka suhteliselt lihtsa vaevaga sümptomid kontrolli alla saada.

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi