10.12.2015

Normaalne uni lapseeas

Unehäirete äratundmiseks ja raviks on oluline mõista unerütmide muutumist elu jooksul. Lapseea unel on mitmeid olulisi erinevusi võrreldes täiskasvanu ja vanuri unega. Suurimad muutused leiavad aset kahel esimesel eluaastal. Unerütmi mõjutavad sisemised (normaalsed füsioloogilised muutused) ja välimised (keskkond, ema-isa käitumine) faktorid. Arsti tähelepanu vajavaid unehäireid aitab mõista üldiste füsioloogia aluste tundmine.

 

Une regulatsiooni kujundamine

Une regulatsioon tähendab lapse võimet vastavalt väsimuse tasemele mõista magamajäämist kui loomulikku osa ööpäevasest rütmist. Lapsed peaksid jääma iseseisvalt omas voodis magama iseseisvalt ning öiste ärkamiste puhul suutma ise uinuda.
Mõistlik on vanematel panna õhtul voodisse unine kuid ärkvel laps. Kolmanda elukuu uneharjumused ennustavad võimalikke probleeme kuuekuusena ja üheaastasena. Iseseisvalt magamajääv kolmekuune laps suudab seda teha ka kuuekuusena ja üheaastasena.
Hea unerütm kolmekuusena viitab ka väiksemale arvule öistele ärkamistele 6- ja 12kuustel. Seega on mõttekas unerütme puudutava informatsiooniga tutvuda juba lapseootel olles.

 

Unehäire märkamine

Unehäire märkamist mõjutavad mitmed asjaolud nagu unehäire tüüp, sagedus, tõsidus. Unehäire esinemist toob esile ka lapse temperament, käitumisstiil, erinevused sisemises kellas (kas laps on “hommiku- või õhtutüüp”), kaasuvad haigused, mahajäämus füüsilises või vaimses arengus, äge ja krooniline stress.

 

Unehäirete märkamiseks võib perearst või eriarst uurida

Selleks, et kindlaks teha lapse ööune pikkus ja terviklikkus, küsitakse magamamineku ja – ärkamiseaega ning öiste ärkamiste arvu. Reeglina vajab laps nii palju und, et tunda end puhanuna.“Üleväsimuse” sümptomid (virisemine, tujukus, hüperaktiivsus) võivad viidata ka kroonilisele ning mõne haigusega seotud unevõlale.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi