27.07.2017

Öine higistamine – arvatust sagedasem probleem

öine higistamineÖine higistamine on nii meestel kui naistel üpris sageli esinev probleem (kuigi tihti häbenetakse selle tõttu arstile pöörduda), millel võib aga olla kümneid erinevaid põhjuseid. Ilma arsti konsultatsioonile tulemata ja inimese üldist tervislikku seisundit hindamata on selle põhjust väga keeruline kindlaks määrata.

Öine higistamine võib olla põhjustatud põletikest, menopausist, tarvitatavatest ravimitest jne. Nagu enamike tervisega seotud probleemidega, tuleb ka öise higistamise kohta internetist andmeid otsides olla ettevaatlik. Erinevad allikad sisaldavad diagnoose neuroloogilistest haigustest vähini välja ja ilma eriarstiga nõu pidamata ei tasu end sellise murekoormaga vaevata.

Öine higistamine ja selle seotus uneprobleemidega

Kuigi tegemist ei pruugi olla tõsise põhjusega, ei pruugi alati olla tegemist ka välise teguriga (umbne tuba, tarbitud alkohol jmt) ja see seisund võib viidata unehäiretele. Nimelt on öine higistamine ehk tugevad öised kuumahood üks uneapnoe sagedasemaid sümptomeid, kuna hingamisraskuste ajal peab organism vajaliku hapniku saamiseks tavapärasest rohkem töötama. Kui esineb ka mõni teine uneapnoele iseloomulik sümptom (nt väsimustunne hommikul, norskamine), võibki tegemist olla just selle terviseprobleemiga.

Samas ei saa välistada, et higistamine on tingitud mõnest teisest unega seotud probleemist. Higistama võivad ajada ka unes tegutsemine (parasomnia) ja sellega seotud uneärevus (hirmu tekitavad unenäod).

Mida öise higistamisega ette võtta?

Unehäired on küllaltki levinud ja kui kahtlustad, et Sinul või mõnel Sinu pereliikmel võib olla uneapnoe või mõni teine unehäire, võta kindlasti ühendust spetsialistiga. Unearsti külastades saab arst vaadata üle patsiendi seisundi (analüüsides ka inimese unega seotud harjumusi) ja selgitab välja selle, kas öine higistamine on konkreetsel juhul seotud uneprobleemiga.

Sageli tuleb täieliku ülevaate saamiseks käia mitme eriarsti vastuvõtul ja ka üksikasjalikku unepäevikut täita. Kõige selle põhjal saab unearst panna kokku tervikliku pildi ja soovitada asjakohast ravi.

Kuhu oma probleemiga pöörduda?

Hea Une Keskus koondab vajalike valdkondade spetsialiste, et saaksime Sinu probleemile koos kiiresti ja tõhusalt lahenduse leida. Sõltumata sellest, kas soovid tulla meie konsultatsioonile Tallinnas või Tartus, täida meie kodulehel olev päringuvorm ja taastame koos hea une!

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi