11.12.2017

Peamised unetuse põhjused ja kuidas olukorda leevendada

Unetuse all kannatava inimese olukord on väga keeruline. Unetusest tulenevate probleemidega hakkama saamine võib osutuda raskeks nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Kurnatud inimene ei pruugi end unisena tunda ja ei suuda seetõttu magama jääda. See omakorda paneb tööle negatiivsete sündmuste nõiaratta, kus päevad mööduvad unetusele mõeldes ja õhtuti kardetakse magama minna.

Peamised unetuse põhjused ja selle tagajärjed

Hea Une Keskus-blog-Unetuse põhjused-600x400Unetusel ei ole ühte ainsat ja selget põhjust. Põhjused võivad olla seotud magama minemise ajaga, reisimisega, graafikutega tööl jne.        Toomegi järgnevalt ära levinuimad unetuse põhjused:

  • liiga hiline või liiga varane uneaeg;
  • reisimisel teise ajavööndisse sattumine;
  • vahetustega töö;
  • tervisehäired;
  • ravimitest või ainete kasutamisest tulenevad põhjused.

Ülal loetletud põhjuste tekitatud unetusel on väga suur mõju nii selle käes kannatavale inimesele kui ka teda ümbritsevatele pereliikmetele ja kolleegidele. Unetus tekitab ärevust ning stressi ja inimesel kaob tahe teistega suhelda, puudub energia seniste tegevustega tegelemiseks ning ta muutub hajameelseks. Unetuse käes kannataja võib olla ohtlik nii endale kui ka teistele.

Unetuse diagnoosimine ja ravi

Pärast probleemi teadvustamist peab haige pöörduma unenõustaja vastuvõtule. Õnneks leidub unetuse raviks ka lihtsamaid meetodeid, mis aitavad kaasa unetusest vabanemisele. Näiteks võib piisata unerütmi korrigeerimisest või kognitiiv-käitumuslikust teraapiast.

Tõsisematel juhtudel koostatakse unearsti ja teiste spetsialistide koostöös uuringute- ja raviplaan. Unetuse uuringutena kasutatakse nii koduseid uuringuid (nt liikumise pikaajaline registreerimine ehk aktimeetria ja hingamishäirete limiteeritud uuring) kui ka kliinikutes läbi viidavaid öiseid uuringuid (sh polügraafia ja polüsomnograafia).

Unetuse ravi hõlmab mitmeid meetodeid. Häire iseloomust ja uuringute tulemustest lähtuvalt võidakse määrata kas psühho- või farmakoteraapia. Enamasti aitab unetuse puhul kõige paremini kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia, kuid vajadusel tuleb kasutada ka ravimeid.

Hea Une Keskus pakub mitmekülgset abi

Hea Une Keskuse meeskonda kuuluvad kõigi unehäirete raviks vajalike valdkondade spetsialistid. Seda alates uneõdedest ja -nõustajates kuni neuroloogide ning kõrva-nina-kurguarstide ja kirurgideni välja.

Seetõttu saame oma Tallinna ja Tartu kliinikus pakkuda kompleksset teenust ja leida lahenduse igale unega seotud murele. Võta meiega ühendust meie kodulehel oleva kontaktivormi kaudu või saada e-kiri aadressile heauni.tallinn@4kliinik.ee või heauni.tartu@4kliinik.ee.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi