17.08.2017

Rahutute jalgade sündroom häirib iga kümnenda inimese elu

Rahutute jalgade sündroomKuigi rahutute jalgade sündroom seostub paljude jaoks eeskätt lastega, on tegemist ka täiskasvanute seas esineva unehäirega. Kindlasti tunneme kõik muret oma laste tervise pärast, teadvustades, et hea uni lapseeas on lapse arengu seisukohalt ülioluline, kuid mööda ei tohiks vaadata ka enda või teiste täiskasvanute tekkivatest unehäiretest.

Rahutute jalgade sündroomi iseloomustab eelkõige möödapääsmatu vajadus puhkeseisundis olles jäsemeid (enamasti jalgu) liigutada. Sagedase liigutamise või isegi öösel ringi käimise vajadus võib omakorda tingida teistegi unehäirete teket.

Rahutute jalgade sündroom võib tekkida igas eas

Nagu eelnevalt mainitud, võib sündroom alata tõesti igas eas ja ligi pooled patsiendid tunnevad esimesi sümptomeid juba noorukieas. Arvatakse, et Euroopas põeb sündroomi koguni kuni 10% elanikkonnast, kuid vaid paaril protsendil elanikest on tegemist raskekujulise probleemiga.

Sündroomi põhjuste osas täpne selgus jätkuvalt puudub, kuid peamiselt kahtlustatakse mõne aine vaegust või probleeme kehvveresuse või vereringega üldiselt. Tihti raskendavad sümptomeid ka erinevad kasutatavad ravimid.

Sündroomi sümptomid ja ravi

Igale haigusele või seisundile tüüpiliselt võivad ka rahutute jalgade sündroomi sümptomid vanusest ja inimesest sõltuvalt erineda, kuid valdavalt on levinuimad sümptomid järgmised (esinevad pigem õhtul ja puhkeseisundi ajal):

  • vastupandamatu tung liigutada (kõige sagedamini jalgades);
  • motoorne rahutus;
  • väsimustunne päeval.

Sündroomi põhjuste väljaselgitamisel on laialt kasutatav polüsomnograafia uneuuring, mille käigus registreeritakse kehale kinnitatud andurite abil 8 tunni vältel unehäireid diagnoosida aitavaid organismi näitajaid (nt aju elektriline aktiivsus, hingamine, norskamise esinemine).

Sümptomeid aitavad leevendada erinevad rahustavad jalavannid või ka jalgade liigutamine enne puhkamist (jalutades või harjutusi tehes). Rahutute jalgade sündroom ei ole kõige lihtsamini ravitav häire, kuid sümptomeid saab leevendada vitamiinide, toidulisandite või ravimitega.

Samas on koostöös arstidega võimalik probleemi ka ilma ravimiteta leevendada – oluline koht on siin elustiili muutmisel. Magamisharjumuste regulaarseks muutmine, võimlemine ja massaaž aitavad kõik sümptomeid leevendada.

Kelle poole pöörduda sündroomi kahtlustamise korral?

Kui tunned, et sul esineb rahutute jalgade sündroom, võta julgelt ühendust Hea Une Keskuse spetsialistidega. Meie keskuses töötavad kõik vajalikud spetsialistid ja nende koostöös selgitame välja sinu unehäire põhjused ning leiame sellele lahenduse.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi