21.09.2017

Somnambulism on sagedasti esinev unehäire

Kui sõna somnambulism ei ole igaühe jaoks just kõige selgem, siis kindlasti selgitavad asja olemust paremini terminid unesrändamine ja kuutõbi. Kuigi sageli võidakse seda kujutada naljaka ja piinliku öise tegutsemisena, on siiski tegemist parasomniate hulka kuuluva unehäirega. Seisundi tõsisusele viitab seegi, et somnambulism sisaldub ka rahvusvahelises haiguste klassifikatsioonis RHK-10.

Kuidas somnambulism ära tunda?

Somnambulism Hea Une KeskusUnehäire hoo ajal on selle all kannatav isik suuteline ümbrust nägema ja ringi kõndima. Teatud juhtudel on unesrändaja suuteline isegi teistega rääkima. Kõiki neid erinevaid sümptomeid iseloomustab aga tõik, et magaja ise läbielatut hiljem ei mäleta!

Stereotüüpse kuvandina filmidest ja sarjadest on ilmselt paljudel silme ees selle all kannatavad täiskasvanud inimesed. Kuigi seda seisundit esineb ka täiskasvanutel, esineb somnambulismi kõige sagedamini hoopis lastel (isegi kuni 15-20 protsendil lastest). Täiskasvanueas haigus enamasti taandub.

Kuutõve hood esinevad sageli just sügava une faasis ja ööune esimeses pooles. Tegelikult on nimi “uneskõndija” pigem eksitav, sest sageli ei pruugi inimene ringi kõndidagi. Ilmselt on paljudele lapsevanematele tuttavad olukorrad, kus lapsed keset ööd istukile tõusevad, ringi vaatavad, midagi ütlevad ja seejärel rahulikult edasi magavad. Tegelikku suuremat aktiivsemat toimetamist esineb harvematel juhtudel.

Mida on võimalik ette võtta?

Kuigi jätkuvalt ei ole spetsialistide seas täit üksmeelt selles osas, miks somnambulism tekib, on suudetud tuvastada rida tõenäolisi põhjuseid:

  • stress;
  • liigne koormus;
  • üleväsimus;
  • hingamishäired (sh norskamine);
  • rahutute jalgade sündroom.

Nende olukordade lahendamine võib tuua kaasa ka somnambulismi hoogude taandumise. Seetõttu tuleb haiguse käes kannatajaga võimalike põhjuste välja selgitamiseks unenõustaja vastuvõtule pöörduda.

Olukorra leevendamine ja abi saamine

Kui lapsel on kombeks öösel voodist välja tulla, siis tasub isegi selle põhjustega tegelemise korral rakendada meetmeid ohutu liikumise tagamiseks. Silmas peaks pidama, et juhul kui uneskäija voodist välja tuleb, ei oleks tema teel ohtlikke takistusi.

Kui tunned muret enda või endale lähedase isiku pärast, kes kannatab somnambulismi käes, võta ühendust Hea Une Keskusega. Meie spetsialistid ootavad teid visiitidele Tallinnas ja Tartus ning meie poole saad pöörduda meie kodulehe kaudu.

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi