Kõige levinum uneaegne hingamishäire on obstruktiivne uneapnoe. Haiguse ladinakeelne nimi apnoe obstructiva viitab hingamatusele ja uneapnoed iseloomustabki peamiselt just une ajal tekkiv hingamiskatkestus.
Obstruktiivne uneapnoe on olukord, kus toimub hingamisteede osaline või täielik kokkulangemine ja tekib “lämbumise” efekt. Obstruktiivne uneapnoe on päevase väsimuse ja unisuse väga sage põhjustaja ning sageli käib kokku norskamise ja sagedaste ärkamistega ning selle tulemusena ei puhka haiguse käes kannataja end magades välja. Kõige selle tulemusena võib tekkida näiteks kõrgvererõhutõbi või probleemid südamelihasega.
Mõned päevased sümptomid, mis võivad viidata uneapnoele:
- märkimisväärne unisus
- meeleolumuutused
- jõuetus
- hommikune peavalu
- mäluhäired
- keskendumisraskused
- depressioon
- seksuaalelu puudutavad probleemid
Mõned uneaegsed sümptomid, mis võivad viidata uneapnoele:
- nohisev hingamine
- norskamine
- hingamisseisakud uneajal
- korduvad ärkamised ja lämbumistunne
- suukuivus, janu
- higistamine
- suurenenud urineerimisvajadus
Uneapnoe ravi
Uneapnoe ravi alustamisele eelneb arsti vastuvõtule pöördumine. Haiguse spetsiifika tõttu määratakse ravi tihtipeale mitme arsti koostöös (sh perearst, kõrva-nina-kurguarst, pulmonoloog, kardioloog, kirurg jne). Konkreetsest patsiendist sõltuvalt rakendatakse peamiselt ühte kolmest põhilisemast meetodist.
- Uneapnoe ravi levinuim meetod on PAP ravi. Positiivrõhuseadmega ravi on väga mugav ja selle kaudu juhitakse patsiendi hingamisteedesse hingamisteid avatuna hoidev õhk. Tänapäeval on selle kodus kasutatava ninale/ninale-suule asetatava maski kasutamise tulemusi võimalik arstil ka kaugteel jälgida.
- Norskamiskape/unekape on suusisene seade, mis on tõhus lahendus uneapnoe ravis.
- Kirurgiline ravi on viimastel aastatel jõudsalt edasi arenenud ja senised vähese eduga meetodid on asendunud uute viisidega, mille eelduseks on põhjalik konkreetset patsienti arvestav analüüs. 4 Kliinikus on olemas operatsiooniosakond, kus viiakse läbi uneapnoe kirurgilist ravi.
Kuidas raviga edukalt alustada?
Sarnaselt kõigi teiste terviseprobleemidega tuleb alustada probleemi teadvustamisega, sest sageli ei peeta tajutavaid sümptomeid millekski tõsiseks. Uneapnoe käes kannatamine toob kaasa järjest suurenevad terviseprobleemid ja seetõttu tasub esimesel võimalusel arsti poole pöörduda!
Uneapnoe kahtlusega pöörduge meie kliiniku kõrva-nina-kurguarsti või pulmonoloogi vastuvõtule. Vastuvõtuaja saate lisada digiregistratuuris või võtke ühendust administraatoriga allolevatel kontaktidel.