03.12.2018

Uneapnoe ravi meetodid ja kuidas haigust ära tunda

Uneapnoe

Uneapnoe näol on tegemist magamise ajal aset leidva hingamiskatkestusega. Haiguse ladinakeelne nimi apnoe obstructiva viitab hingamatusele ja uneapnoed iseloomustabki peamiselt just une ajal tekkiv hingamiskatkestus. Tihti kaasnevad sellega norskamine ning sagedased ärkamised ja selle tulemusena ei puhka haiguse käes kannataja end magades välja. Kõige selle tulemusena võib tekkida näiteks kõrgvererõhutõbi või probleemid südamelihasega.

Kas ülaltoodu tundub Sulle enda või mõne endale lähedase isiku peal kogetu poolest tuttav? Kui jah, siis on üpris suur tõenäosus, et nende sümptomite põhjustajaks on uneapnoe. Kuna tänapäeval on uneapnoe ravi võimalused mitmekülgsed ja tõhusad, võta kindlasti ühendust arstiga.

 

Uneapnoe ravi kolm levinuimat meetodit

uneapnoe raviUneapnoe ravi alustamisele eelneb arsti vastuvõtule pöördumine ja haiguse spetsiifika tõttu määratakse ravi mitme arsti koostöös (sh perearst, unearst, kardioloog jne). Konkreetsest patsiendist sõltuvalt rakendatakse peamiselt ühte kolmest põhilisemast meetodist.

  • Uneapnoe ravi levinuim meetod on PAP ravi. Positiivrõhu seadmega ravi on väga mugav ja selle kaudu juhitakse patsiendi hingamisteedesse hingamisteid avatuna hoidev õhk. Tänapäeval on selle kodus kasutatava ninale/ninale-suule asetatava maski kasutamise tulemusi võimalik arstil ka kaugteel jälgida.
  • Unekape, norskamiskape on suusisene seade, mis on tõhus lahendus uneapnoe ravis.
  • Kirurgiline ravi on viimastel aastatel jõudsalt edasi arenenud ja senised vähese eduga meetodid on asendunud uute viisidega, mille eelduseks on põhjalik konkreetset patsienti arvestav analüüs. 4 Kliinikus on olemas ka operatsiooniosakond, kus viiakse läbi uneapnoe kirurgilist ravi.

Kuidas raviga edukalt alustada?

Sarnaselt kõigi teiste terviseprobleemidega tuleb alustada probleemi teadvustamisega, sest sageli ei peeta tajutavaid sümptomeid millekski tõsiseks. Uneapnoe käes kannatamine toob kaasa järjest suurenevad terviseprobleemid ja seetõttu tasub esimesel võimalusel arsti poole pöörduda. Uneapnoe kahtlusega pöörduge meie kliiniku kõrva-nina-kurguarsti või pulmonoloogi vastuvõtule. Vastuvõtuaja saate lisada meie digiregistratuuris või võtke ühendust administraatoriga allolevatel kontaktidel.

Kui tunned end hommikul väga väsinuna või näed sarnaseid sümptomeid endale lähedasel isikul, kes ehk ise probleemiga tegeleda ei söanda, võta konsultatsiooniks julgesti ühendust! Koostöö patsiendi ja arstide vahel on eduka ravi alus!

30.05.2019

Tule tööle!

Ootame oma meeskonnaga liituma uusi inimesi. Loe tööpakkumiste kohta lähemalt siit...
Loe edasi
16.05.2019

ETV +

Müncheni Tehnikaülikooli arstiteaduskonna hiljutises uuringus märgitakse, et tööstress ja ebapiisav uni suurendavad südame-veresoonkonna haiguste tekke ohtu.
Loe edasi
09.05.2019

Kevadväsimuse vastu kohviga ei saa

Kevadeks on paljudel jaks otsas ja peas ainus mõte: olen omadega nii läbi, et ei jaksa enam midagi teha! Kuidas endas uut jõudu leida?
Loe edasi
15.12.2018

Eesti Haigekassa lepingupartner

4 Kliinik (Pea- Ja Kaelakirurgia OÜ) on Eesti Haigekassa lepingupartner neuroloogia, näo- ja lõualuukirurgia, pulmonoloogia ja gastroenteroloogia erialal Harju maakonnas.
Loe edasi