21.07.2017

Uneapnoe ravi meetodid ja kuidas haigust ära tunda

Uneapnoe näol on tegemist magamise ajal aset leidva hingamiskatkestusega. Haiguse ladinakeelne nimi apnoe obstructiva viitab hingamatusele ja uneapnoed iseloomustabki peamiselt just une ajal tekkiv hingamiskatkestus. Tihti kaasnevad sellega norskamine ning sagedased ärkamised ja selle tulemusena ei puhka haiguse käes kannataja end magades välja. Kõige selle tulemusena võib tekkida näiteks kõrgvererõhutõbi või probleemid südamelihasega.

Kas ülaltoodu tundub sulle enda või mõne endale lähedase isiku peal kogetu poolest tuttav? Kui jah, siis on üpris suur tõenäosus, et nende sümptomite põhjustajaks on uneapnoe. Kuna tänapäeval on uneapnoe ravi võimalused mitmekülgsed ja tõhusad, võta kindlasti ühendust arstiga.

Uneapnoe ravi kolm levinuimat meetodit

uneapnoe raviUneapnoe ravi alustamisele eelneb arsti vastuvõtule pöördumine ja haiguse spetsiifika tõttu määratakse ravi mitme arsti koostöös (sh perearst, unearst, kardioloog jne). Konkreetsest patsiendist sõltuvalt rakendatakse peamiselt ühte kolmest põhilisemast meetodist.

  • Uneapnoe ravi levinuim meetod on PAP ravi. Positiivrõhu seadmega ravi on väga mugav ja selle kaudu juhitakse patsiendi hingamisteedesse hingamisteid avatuna hoidev õhk. Tänapäeval on selle kodus kasutatava ninale/ninale-suule asetatava maski kasutamise tulemusi võimalik arstil ka kaugteel jälgida.
  • Ortodontiline ravi, mida iseloomustab suusisese seadme kasutamine. Seegi lahendus on uneapnoe ravis tõhus, kuid kuna seade mõjutab hingamisteede mahtu suurendades alalõua ja keele asendit ning seda kasutatakse igaöiselt, tuleb regulaarselt kontrollida vastavate luude ja liigeste seisundit.
  • Pikema ajalooga kirurgiline ravi on viimastel aastatel jõudsalt edasi arenenud ja senised vähese eduga meetodid on asendunud uute viisidega, mille eelduseks on põhjalik konkreetset patsienti arvestav analüüs. Uusima meetodina on kasutusel ühe keelelihase, hüpoglossuse, stimulatsiooniravi rangluu alla paigaldatava seadmega, mille patsient saab keele ette poole liigutamiseks puldi abil sisse lülitada.

Kuidas raviga edukalt alustada

Sarnaselt kõigi teiste terviseprobleemidega tuleb alustada probleemi teadvustamisega, sest sageli ei peeta tajutavaid sümptomeid millekski tõsiseks. Uneapnoe käes kannatamine toob kaasa järjest suurenevad terviseprobleemid ja seetõttu tasub esimesel võimalusel unearsti visiidile pöörduda.

Kui tunned end hommikul väga väsinuna või näed sarnaseid sümptomeid endale lähedasel isikul, kes ehk ise probleemiga tegeleda ei söanda, võta konsultatsiooniks julgesti ühendust Hea Une Keskusega, täites selleks meie kodulehel oleva päringuvormi. Koostöö patsiendi ja arstide vahel on eduka ravi alus!

18.12.2018

LAHTIOLEKUAJAD PÜHADEL

Oleme suletud 24.12-26.12.18 ja 1.01.19 ning 31.12.18 oleme avatud 8.00-14.00. Ilusat ja rõõmsat pühadeaega!
Loe edasi
15.12.2018

Eesti Haigekassa lepingupartner

4 Kliinik (Pea- Ja Kaelakirurgia OÜ) on Eesti Haigekassa lepingupartner neuroloogia, näo- ja lõualuukirurgia, pulmonoloogia ja gastroenteroloogia erialal Harju maakonnas.
Loe edasi
12.12.2018

Kene Vernik Kanal 2 saates “Hommik”

"Hommikul" oli külas unenõustaja, psühholoog Kene Vernik, kes rääkis laste ja noorukite unehäiretest.
Loe edasi
11.12.2018

dr Tuuliki Hion Arteris “Unetus on muretsemise ringkäik”

Unetuse põhjused on mitmekesised ja individuaalsed ning ravita võib krooniline unetus püsida aastakümneid.
Loe edasi