28.06.2016

Unehäired võivad viidata kopsuhaigustele

Aprillis 2016 avaldati ajakirjas Terviseuudised meie keskuse kopsuarstide dr. Signe Taimla ja dr. Ott Kiensi kirjutatud artikkel „Unehäired võivad viidata kopsuhaigustele“.

Unemeditsiin on eriala, mis puudutab paljude erinevate meditsiiniliste valdkondade inimesi, sealhulgas ka kopsuarste. Kopsuarstid tegelevad eelkõige uneaegsete hingamishäirete diagnoosimise ja raviga. Levinuim neist on obstruktiivse une-apnoe sündroom ehk lihtsalt obstruktiivne uneapnoe.
Obstruktiivne apnoe on põhjustatud öistest ülemiste hingamisteede kokkuvajumistest, kuna öösel on inimese närvisüsteem puhkeseisundis ja lihasaktiivsus madalam. Öiste hingamispauside ajal on lõtvunud ülemised hingamisteed kas täielikult või osaliselt kokku vajunud. Uneapnoe sündroomi tunnuseks ongi öised hingamise katkestused, häirunud õhuvoolu tulemusel langeb hapniku osarõhk veres ja tõuseb süsihappegaasi osarõhk veres.
Patsient peab hingamise jätkamiseks ning ülemiste hingamisteede avamiseks virguma, korduvad hingamise katkestused põhjustavad une katkendlikkust ja sügava une vähenemist, mis tingib ülemäärast päevast unisust. Liigne unisus põhjustab keskendumisvõime langusest tingituna, liiklus – ja tööalaste õnnetuste hulga suurenemist.

Suurenevad kardiaalsed riskid

Selliste lühikeste ärkamisepisoodide pidev kordumine on lisakoormuseks inimese organismile ning võib omakorda tuua kaasa kõrgendatud kardiaalseid riske, näiteks kasvab oht südameinfarkti, südame rütmihäirete või kontrollile allumatu kõrgvererõhutõve kujunemiseks. Ravimata uneapnoe tõstab 3 – 6 korda haigestumist südame – veresoonkonna haigustesse. Uneapnoe riskigrupi moodustavad erinevate terviseprobleemidega inimesed. Kindlasti on uneapnoesse haigestumise risk tõusnud ülekaalulistel ja ülemiste hingamisteede ahenemist põhjustavate probleemidega inimestel( kurgumandlite või keele suurenemine, alalõua asetsemine tavaliselt tagapool) jne.
Kahtlustama peaks obstruktiivset uneapnoed kui inimene tunneb end päeval tihti väsinuna või unisena, suigatades näiteks teleri ees, kontserdil või peale lõunasööki, kui hommikul ärgates esineb peavalu, on seletamatut ärrituvust, meeleolu – ja keskendumishäireid. Vahel juhtub, et patsient satub arsti juurde voodipartneri soovitusel, sest obstruktiivse uneapnoe all kannatajad norskavad öösiti sageli, ka esineb neil öiseid hingamisseisakuid.

Uneapnoed ei tohi jätta tähelepanuta

Kopsuarstid tegelevad lisaks uneaegsetele hingamishäiretele ka teiste krooniliste kopsuhaigustega.
Obstruktiivsel uneapnoel on selge haiguse kulgu halvendav mõju kroonilistele kopsuhaigustele, näiteks astmale või kroonilisele obstruktiivsele kopsuhaigusele (KOK). Seetõttu on nii oluline krooniliste kopsuhaigete uurimine uneapnoe osas kui ka vastupidi.
Praktiline kogemus näitab, et norskamist ja öiseid hingamisseisakuid peetakse pigem inimese omapäraks, mitte märgiks tõsisest terviseprobleemist. Seega julgustamegi inimesi pöörama tähelepanu öisele norskamisele ja päevasele unisusele ning pöörduma nende kaebustega arstile.
Obstruktiivse uneapnoe õigeaegne diagnoos ja efektiivne ravi aitab ära hoida mitmete terviseprobleemide kuhjumise.

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi