11.12.2018

Unetus ja unetuse ravi – mida sellega seoses silmas pidada?

Unetus

Unetus ja muud unehäired ei ole midagi haruldast ja mingis eluetapis esineb väga paljudel inimestel vähemalt lühiajalisi unehäireid. Unehäired ei hõlma aga vaid raskust magama jäämisel – unetus ehk insomnia hõlmab ka liigvarajast ärkamist või katkendlikku und. Kas tuleb tuttav ette? Õnneks suudab tänapäevane unetuse ravi unehäirete all kannatava inimese elu paremaks muuta.

 

Unetusega kaasneda võivad probleemid

Unetuse raviUnetuse kui probleemi tõsidusest annab märku seegi, et insomnia sisaldub ka Rahvusvahelises Haiguste Klassifikatsioonis. Seega ei ole kindlasti tegemist pseudoprobleemiga ja unetusega võivad kaasneda väga tõsised häired. Need suurenenud riskid saab jaotada kolme suuremasse rühma:

  • Haigusseisundid. Unetusega suureneb südamehaiguste (sh kõrge vererõhu ja insuldi), astma, immuunsüsteemi nõrkuste, põletike, peavalu ja isegi ülekaalulisuse või suhkrutõve suurenenud oht.
  • Vaimse tervise häired. Lisaks füüsisele ei tasu tähelepanuta jätta ka vaimset tervist, sest unetusega on lihtsad kaasnema depressioon, segadustunne ja suurenenud ärevustunne.
  • Õnnetusjuhtumid. Lisaks eelnevale võib unetus tuua kaasa ka mitmeid kaudseid probleeme. Päevase unisuse ja vähenenud energia tõttu on kerged tekkima probleemid tööl või koolis, isiklikus elus (sh suhteprobleemid) ja isegi autoõnnetused.

Nagu eelnevast nähtub, ei ole tõepoolest tegemist murega, mida tähelepanuta jätta. Kui muu ei suuda probleemi tõsidust tunnistama sundida, siis tasub meeles pidada, et uuringutega on tõestatud, et vähem magamine lühendab ühtlasi ka eluiga!

 
 

Unetuse ravi – mida teha unetuse vastu?

Unetuse ravi peab algama põhjalikest uuringutest. Hea Une Keskuses teostatav polüsomnograafia ehk uneuuring sobib nii lastele kui täiskasvanutele ja tegemist on ülimalt põhjaliku protseduuriga, mis hindab suurt hulka organismi näitajaid. Uneuuringu abil on võimalik diagnoosida laialdast unehäirete ringi ja pärast uuringu tulemuste selgumist on juba võimalik määrata sobiv ravivõimalus.

Loe unetuse kohta ka SIIT.

Kui eelnevalt käsitletu Sind puudutas ja soovid oma probleemidele lahenduse leida, võta ühendust Hea Une Keskusega administraatoriga või täida meie kodulehel olev kontaktivorm.

Aitame Sind paljude unehäirete korral, olgu selleks norskamine, uneapnoe, unetus või mistahes muu probleem.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi