25.11.2015

Uni – kuues kuni kaheteistkümnes eluaasta

Kuue kuni kaheteistkümne aastaste laste unevajadus on 9-10 tundi. Koolilaste tähelepanu on päevasel ajal pidevalt kõrgendatud. Vanemad peaksid tähelepanu pöörama kui esineb:

  •  sagedasi päevaseid uinakuid
  • lühikese autosõidu või telerivaatamise vältel magamajäämist
  •  õpetaja poolseid vihjeid päevasele unisusele

 

Und mõjutavad tegurid, areng ja soovitused

Reaalsete ohtude tajumine ning sotsiaalsed ja akadeemilised ootused suurendavad öiste hirmude teket. Suurenev iseseisvus ning vastutus võib vähendada vajalikku uneaega. Olge ettevaatlik lapse valmidusega “kustutada ise tuli”!
Õppimine, sõpruskonnaga aja veetmine ja spordiga tegelemine võivad lühendada uneaega. Interaktiivsed suhtlusvahendid tuleks samuti magamistoast eemaldada.
Laps on vastuvõtlik selgitustele tervisliku une osas, kuid pole veel võimeline vastutust ise kandma. Teler ei sobi lapse tuppa, kuna helendavad ekraanid suruvad maha normaalset melatoniini ainevahetust.

 

Tüüpilisemad uneprobleemid

Uuringute järgi leiavad lapsevanemad, et paljudel lastel esineb unehäireid:

  • vastuseis magamaminekule
  • oluliselt viivitatud magamaminek
  • liigset päevast unisust koolis
  • hommikune ärkamine raske

Koolieas valdavalt esineva päevase väsimuse põhjuseks on hilise magamajäämisega seotud unerezhiimi ebaregulaarsus. 30-60 minuti võrra hilisem uinumise aeg mitmel järjestikusel ööl nädalas tekitab päevaseid käitumishäireid, tähelepanupuudulikkust, suurendab ülekaalu.

 

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi