19.01.2016

Uni – kaheteistkümnes kuni kaheksateistkümnes eluaasta

Teismelise unevajadus on samuti 9-10 tundi. Üldiselt teadaolevalt magab enamik lastest keskmiselt 7-7.5 tundi.

 

Und mõjutavad tegurid, areng ja soovitused

Tüüpiline on kahetunnine unevõlg koolinädala sees, mil laps peaks olema enim puhanud.

Vanemates klassides liigub uneaeg hilisemaks. Puberteediea alguses seoses hormonaalsete muutustega tekib n.ö. füsioloogiline 2-tunnine faasinihe hilisemale. Hormonaalsed muutused mõjutavad ööpäevast rütmi ning melatoniini ainevahetust.   Murdeealised on ka tundlikumad melatoniini supressioonile õhtuse intensiivse valguse poolt, näiteks kuvarite poolt.

Hea efekt päevasele ärksusele on hilisema algusajaga koolides. Selle tulemusena tähelepanuvõime kõrgeneb, hinded paranevad ja väljalangemine väheneb. Hilisem koolialgus ei tekita samas hilisemat magamaminekut.

 

Tüüpilisemad uneprobleemid

USA- s läbiviidud uuringute alusel:

  • 56% teismelistes väidab end magavat vähem kui sooviksid
  • 51% tunnevad end väsinuna järgneval päeval
  • 25% jääb koolis magama vähemalt ühel korral nädala jooksul

Rohkem kui üks viiest noorukist jääb magama tehes koduseid töid.

Vanemate tähelepanu peab suunama lapse piisavale uneajale, kuna vähenenud uneaega seostatakse ka suurenenud riskikäitumisega (liigne kofeiini tarve, stimulantide kasutamine, halb toitumus, vähenenud füüsiline aktiivsus).  Uuringutega on näidatud, et paremate tulemustega õpilased magavad regulaarselt kauem kui keskmiste näitajatega õpilased. “Kõrge saavutusvajadusega” ning depriveeritud unega õpilastel esineb rohkem:

  • ärevushäireid
  • tujuhäireid
  • reaktsiooniaja pikenemist
  • tähelepanupuudulikkust pikemat tähelepanu nõudvate ülesannete puhul
  • häireid käitumise kontrollis
  • motivatsiooni puudulikkust

25.05.2022

Vastuvõttu alustab Meeri Kompus

Meie meeskonnaga on liitunud logopeed Meeri Kompus, kes tegeleb hääle- või neelamishäirete, kõnevoolavuse probleemide, haiguse tagajärjel tekkinud kõnepuude või müofunktsionaalsetest häiretest tingitud hääldusprobleemidega.
Loe edasi
23.05.2022

Eesti Töötukassa koostööpartner

Oleme alates 19.05.2022 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusluba nr. SRT000211
Loe edasi
12.05.2022

Vastuvõttu alustab Lagle Reinup

Meie meeskonnaga ühineb psühholoog Lagle Reinup, kes töötab igapäevaselt laste, noorukite ja täiskasvanutega, pakkudes nii individuaalset teraapiat kui perenõustamist.
Loe edasi
02.03.2022

Ootame enda tiimi psühhoterapeuti, füsioterapeuti, psühholoogi ja tegevusterapeuti

Oled meie tiimi oodatud, kui Sind sütitab võimalus kujundada edulugu arenevas meditsiinivaldkonnas ja omad tahet panustada inimeste tervise edendamisele ning heaolu parandamisele.
Loe edasi