19.01.2016

Uni – kaheteistkümnes kuni kaheksateistkümnes eluaasta

Teismelise unevajadus on samuti 9-10 tundi. Üldiselt teadaolevalt magab enamik lastest keskmiselt 7-7.5 tundi.

 

Und mõjutavad tegurid, areng ja soovitused

Tüüpiline on kahetunnine unevõlg koolinädala sees, mil laps peaks olema enim puhanud.

Vanemates klassides liigub uneaeg hilisemaks. Puberteediea alguses seoses hormonaalsete muutustega tekib n.ö. füsioloogiline 2-tunnine faasinihe hilisemale. Hormonaalsed muutused mõjutavad ööpäevast rütmi ning melatoniini ainevahetust.   Murdeealised on ka tundlikumad melatoniini supressioonile õhtuse intensiivse valguse poolt, näiteks kuvarite poolt.

Hea efekt päevasele ärksusele on hilisema algusajaga koolides. Selle tulemusena tähelepanuvõime kõrgeneb, hinded paranevad ja väljalangemine väheneb. Hilisem koolialgus ei tekita samas hilisemat magamaminekut.

 

Tüüpilisemad uneprobleemid

USA- s läbiviidud uuringute alusel:

  • 56% teismelistes väidab end magavat vähem kui sooviksid
  • 51% tunnevad end väsinuna järgneval päeval
  • 25% jääb koolis magama vähemalt ühel korral nädala jooksul

Rohkem kui üks viiest noorukist jääb magama tehes koduseid töid.

Vanemate tähelepanu peab suunama lapse piisavale uneajale, kuna vähenenud uneaega seostatakse ka suurenenud riskikäitumisega (liigne kofeiini tarve, stimulantide kasutamine, halb toitumus, vähenenud füüsiline aktiivsus).  Uuringutega on näidatud, et paremate tulemustega õpilased magavad regulaarselt kauem kui keskmiste näitajatega õpilased. “Kõrge saavutusvajadusega” ning depriveeritud unega õpilastel esineb rohkem:

  • ärevushäireid
  • tujuhäireid
  • reaktsiooniaja pikenemist
  • tähelepanupuudulikkust pikemat tähelepanu nõudvate ülesannete puhul
  • häireid käitumise kontrollis
  • motivatsiooni puudulikkust

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi