Elektroentsefalograafia (EEG)

Mis on EEG?

Elektroentsefalograafia (EEG) on diagnostiline uuring ajukoore elektrilise aktiivsuse hindamiseks ärkvel ja une ajal nii täiskasvanutel kui lastel. EEG eesmärgiks on välja selgitada, kas ajurakkudes esineb haiguslikku elektrilist laenglemist ehk epileptilisi avaldusi. Arst võib Teid EEG uuringule suunata, kui Teil/Teie lapsel on kahtlus epilepsiale (nt on esinenud ebaselgeid hoogusid või teadvusekadu vms) või on epilepsia diagnoos juba kinnitunud ning on vaja täiendavaid andmeid ravi paremaks planeerimiseks. Samuti kasutatakse EEG uuringut täiendava meetodina mõningate teiste neuroloogiliste haiguste ja unehäirete diagnostikas.

EEG uuringuks ettevalmistus:

  • Enne uuringule tulekut peske pea, ärge kasutage juuksehooldusvahendeid (juukselakki, -geeli ega- vahtu)
  • Pange selga mugavad riided. Varuge uuringule tulekuks piisavalt aega, vältige higistamist
  • Uuringu eelselt on soovitav kõht täis süüa, imikut/väikelast on võimalik toita rinnast või lutist ka uuringu ajal
  • Lapsele on soovitav võtta kaasa lutt, kaisuloom, tekk vm uinumist soodustav abivahend
  • Võtke tavapäraselt igapäevaselt tarvitatavaid ravimeid (sh epilepsia ravimeid)
  • Uuringutulemusi võivad mõjutada uinutite, rahustite, antidepressantide ja alkoholi ning narkootiliste ainete tarvitamine, teavitage nendest palun arsti või uuringu läbiviijat
  • Teavitage oma raviarsti ka varasematest peatraumadest, ajuoperatsioonidest, läbipõetud ajupõletikust vms, et uuringut saaks õigesti tõlgendada
  • Mobiiltelefon peab uuringu ajal olema välja lülitatud!

 

EEG uuringu läbiviimine:

EEG uuring on valutu ja ohutu. EEG registreerimiseks kinnitatakse eelnevalt puhastatud peanahale elektroodid või kasutatakse spetsiaalset elektroodide mütsi. Uuringu ajal lamage võimalikult lõdvestunult ja liikumatult, uuringu läbiviija palub Teil vaheldumisi sulgeda ja avada silmi. Täiendava informatsiooni saamiseks palutakse Teil ka lühiajaliselt sügavalt sisse ja välja hingata ja/või näidatakse lühiajaliselt eredat vilkuvat valgust. Sügav sisse-välja hingamine võib põhjustada pearinglust ja uimasust, see on normaalne ja möödub mõne minuti jooksul. Halvast enesetundest teavitage uuringu teostajat. Uuringu ajal toimub uuringuruumi video-  ja helisalvestus.

Une-EEG eelselt võib arst paluda Teil olla eelnev öö magamata või ärgata tavapärasest varem. Lapse puhul sõltub soovitav öine unetundide arv ja uuringueelne ärkveloleku aeg lapse vanusest, täpsemad suunised saate arstilt uuringu planeerimise käigus.

Vajadusel antakse Teile/Teie lapsele väike annus uinumist soodustavat melatoniini.

Uuring koos elektroodide pealepaneku ja eemaldamisega kestab tavaliselt kuni 2 tundi.

Uuringule suunav arst annab Teile hilisemal visiidil uuringutulemustest kokkuvõtte ning edasised soovitused. EEG uuring on abistav diagnostikameetod, selle tõlgendamisel võetakse arvesse ka Teie sümptomeid, läbivaatuse ja teiste uuringute ning analüüside tulemusi.

Registreeri vastuvõtuaeg