Polüsomnograafia ehk laste ja täiskasvanute uneuuring

Mis on polüsomnograafia?

Nagu polüsomnograafia teine nimi uneuuring ütleb, on tegemist protseduuriga, millega uuritakse organismi näitajaid inimese une ajal. Uneuuringu käigus registreeritakse kehale kinnitatud andurite abil 8 tunni vältel erinevaid unehäireid diagnoosida aitavaid organismi näitajaid:

  • aju elektrilist aktiivsust (hinnatakse une faase ja nende kestust);
  • uneaegset hingamist (suu-nina, rindkere- ja kõhuhingamist);
  • südametegevust;
  • pulsisagedust;
  • organismi hapnikuvarustust;
  • norskamisheli olemasolu ja tugevust;
  • kehaasendi muutust ja liigutuste häiret (lihastoonust).

Tegemist on seega kogu öö kestva uuringuga, mis viiakse läbi kliinikus kohapeal (mitte kodus). Unekeskuses ööbimist peljata ei tasu, sest selle jaoks on loodud kõigi mugavustega arvestav keskkond. Polüsomnograafia on väga levinud uuring, mille üks häid omadusi seisneb selles, et vastunäidustused uuringu läbiviimiseks puuduvad.

Mistahes unehäirete mõjud ei piirdu vaid kehva ööunega – probleemid kanduvad edasi päeva ja muudavad häire käes kannatava isiku elu märgatavalt. Seetõttu on väga oluline muredele kiiresti lahendus leida. Hea Une Keskus aitab leida lahenduse igale unega seotud probleemile.

 

Millised on polüsomnograafia võimalused?

Oma universaalsuse tõttu saab uneuuringut läbi viia nii täiskasvanutel kui ka lastel. Ent kuna lapse ja täiskasvanu unehäired on erinevad, uuritakse polüsomnograafia raames erinevas vanuses patsientidel erinevaid näitajaid (kuigi leidub ka hulk häireid, mis esinevad nii lastel kui ka täiskasvanutel).

 

Täiskasvanutel on uneuuringu abil võimalik diagnoosida:

 

  • uneaegseid hingamishäireid (näiteks uneapnoed);
  • erinevaid unega seotud öiseid käitumishäireid – sh uneterrorit, uneskõndimist, voodimärgamist, REM-unega seotud liigutushäiret;
  • unega seotud krambisündroome;
  • unega seotud liigutushäireid, näiteks rahutute jalgade sündroomi või perioodilist jäsemete liigutamise häiret;
  • liigset väsimust põhjustavat unehäiret, näiteks narkolepsiat;
  • tujuhäirete, depressiooni, söömishäirete ja muu taolisega seotud insomniat ehk unetust;
  • unefaaside nihkeid, mida võivad põhjustada vahetustega töötamine, liigne uinakute tegemine ja liigne väsimus.

Lisaks on uneuuringu abil võimalik selgitada erinevate teiste haiguste seost patsiendil esinevate unehäiretega. Nende haiguste, mis võivad unehäiretega seotud olla, hulka kuuluvad näiteks südamehaigused, kõrgvererõhutõbi, varem läbi põetud südamelihase põletik ja ajuinfarkt.

Lastel on uneuuringu abil võimalik:

 

  • eristada norskamist ohtlikest uneaegsetest hingamishäiretest (uneapnoe, ülemiste hingamisteede resistentsuse sündroom, uneaegsest hingamispingutusest tekkiv ärritus);
  • hinnata uneaegsete hingamishäirete raskusastet;
  • selgitada uneaegse hingamishäire olemust juhul kui esineb sümptomite ja riskifaktorite vaheline ebakõla;
  • hinnata uneaegse hingamishäire esinemist kõrge riskiga lastel (Downi sündroom, näo-lõualuude arenguhäired);
  • leida kõrge uneapnoe riskiga lapsed, kellel on suur tõenäosus komplikatsioonideks vahetult operatsioonile järgnevas ja hilisemas operatsioonijärgses perioodis;
  • diagnoosida unega seotud öiseid käitumishäireid – sh uneterrorit, uneskõndimist, voodimärgamist, REM-unega seotud liigutushäireid;
  • diagnoosida unega seotud krambisündroome;
  • diagnoosida unega seotud liigutushäireid, näiteks rahutute jalgade sündroomi või perioodilist jäsemete liigutamise häiret;
  • diagnoosida liigset väsimust põhjustavat unehäiret (nt narkolepsia, Kleine-Levin’i sündroom);
  • diagnoosida tujuhäirete, depressiooni, söömishäirete ja muu taolisega seotud insomniat ehk unetust;
  • diagnoosida unefaaside nihkeid, mida näiteks hilisteismelistel võivad põhjustada vahetustega töötamine, liigne uinakute tegemine ja liigne väsimus

Seadmed

Hea Une Keskuses kasutatakse polüsomnograafilise uuringu teostamiseks diagnoosimissüsteemi Philips Respironics Alice 6 LdxS. Tegemist on professionaalse ja mitmekülgse seadmega, mis võimaldab teha ka kliinilist ja teadusuuringutes kasutatavat diagnostikat. Süsteem salvestab uuringu käigus erinevaid näitajaid, mida unearst saab seejärel diagnoosi panemiseks analüüsida.

Uneuuringu läbiviimine

Nii täiskasvanutel kui ka lastel hõlmab polüsomnograafia uuringu läbiviimine öö veetmist uuringukeskuses. Väiksematel lastel viibib seal terve öö ka lapsevanem, kuid teismeliste patsientide vanemad lahkuvad ööseks keskusest.

Kuna unekeskuses on kohapeal olemas valdav osa vajaminevaid tarbeid, tuleb kaasa võtta vaid olulisem (hügieenitarbed, ööriietus). Keskuses pakutakse patsiendile ka õhtu- ja hommikusööki. Veelgi detailsema info uuringuks valmistumise kohta leiate meie uneuuringus osaleja meelespeast.

Täiskasvanud

Uneuuringu läbiviimise kuupäev ja kellaaeg broneeritakse arsti visiidil. Unekeskuses läbi viidavale uuringule saabutakse õhtupoolikul – kell 16.00 või pärast seda. Pärast vajalike protseduuride läbiviimist (uuringule vormistamist) juhatab unetehnik patsiendi uuringuruumi, kus patsiendil on aega end mugavalt sisse seada.

Vahetult enne uneuuringus kasutatavate elektroodide kinnitamist peab patsient käima duši all. Enne uinumist kinnitatakse näo- ja kehapiirkonda elektroodid, mis ei piira inimese liikumist. Kuna uuring viiakse läbi inimesele harjumuspärasel uneajal, ei tohiks unekeskuses ööbimine tekitada raskusi uinumisel. Hommikul vabastab unetehnik patsiendi keha külge kinnitatud elektroodidest ja seejärel on võimalik peagi ka unekeskusest lahkuda.

Lapsed

Laste uneuuring viiakse läbi lapsesõbralikus uuringukeskuses. Ettevalmistused uneuuringuks toimuvad mänguliselt, arvestades laste kiiremat väsimist. Vajadusel tehakse andurite paigaldamisel ka pause, mil laps saab puhata.

Uuringu ettevalmistamisel on suur abi koostööaltist lapsevanemast, kes aitab tegevuse eesmärki lapsele selgitada. Kuna üldiselt kestab lapse uneuuringu ettevalmistus 1,5-2 tundi, võib see mõnede laste jaoks piisavaks katsumuseks olla. Siinkohal ongi abi uuringu läbiviijatega koostööd tegevast lapsevanemast.

Uuringu tulemused ja ravi

Nagu eelnevalt mainitud, registreerib ja talletab uuringuks kasutatav süsteem vajaminevad näitajad. Pärast uuringu lõppemist analüüsivad spetsialistid kogutud andmeid ja saavad selle põhjal diagnoosi panna.

Patsient saab arstilt uneuuringu tulemuste kohta teavet kordusvisiidil. Selleks registreerib unekeskuse administraator vastuvõtuaja. Lisaks uuringu tulemustele tutvustab arst juba ka võimalikke diagnoosist sõltuvaid ravivõimalusi.

Registreeri vastuvõtuaeg