Unenõustaja vastuvõtt

 

Unenõustaja vastuvõtule võivad pöörduda kõik inimesed, kellel on uni häiritud. Unenõustaja aitab toime tulla unehäire ja sellest tingitud probleemidega.

Unenõustaja viib läbi vestluse ja tutvub patsiendi kaebuste, hoiakute ja uneharjumustega ning palub täita unehäirete kohta käivad küsimustikud. Vajadusel suunab unenõustaja edasi uneuuringutele või mõne teiste spetsialisti vastuvõtule.

Unenõustaja koostab individuaalse une ajakava ja räägib põhjalikult unehügieenist. Unenõustaja tegeleb peamiselt unetuse kognitiiv-käitumusliku psühhoteraapiaga (KKT-I), kuid vajaduspõhiselt kasutab oma töös ka erinevaid töölehti ja teisi teraapiavorme ning – tehnikaid.

Parima ravitulemuse saavutamiseks võib patsiendil olla vaja nii kodus kui ka keskuses küsimustikke, unepäevikut ja raviülesandeid täita. Enamasti vahelduvadki kodused harjutuste plokid toetavate ja täiendavate kohtumistega.

Ühe töövahendina kasutatakse aktigraafi, mille abil jälgitakse kliendi kehalist aktiivsust. Seade asub randmel, mis registreerib liigutuste olemasolu või nende puudumist. Elavam liigutamine langeb kokku ärkvelolekuga. Eristab une ja ärkveloleku tegelikud perioodid. Seda kasutatakse koos unepäeviku täitmisega.

 
Visiidile tulles võiks olla valmistunud selleks, et unenõustajal on vaja täpsustada unega seotud harjumusi (näiteks esitatakse küsimusi magamamineku ja ärkamise kellaaegade, öiste ärkamiste ning mitmete teiste unekäitumiste kohta). Sümptomite ulatuse ja sügavuse täpsustamiseks võib arst paluda patsiendil kodus või keskuses küsimustikke ja unepäevikut täita.

 

Vastuvõtule saate broneerida ka digiregistratuuris.

Registreeri vastuvõtuaeg