unetu (unehäire, insomnia)

…ei maga noh, kuigi täna eriti vara voodis…vahet pole, väsimus nagunii ei kao…pole mul midagi viga, täitsa terve olen…miks küll?…kõik see on juba olnud…silmad liiva täis ja süda klopib…ma ei saa aru, miks nii närvis!!!….ma ütlen, te olete kõik minu vastu…see on stressist…miks see siin kõik nii kaua aega võtab?…no pole und…loen parem…või võtan paar tabletti parem…

Minu teekond

Ei suuda uinuda?

Tahad teada, kuidas vabaneda uinumisele eelnevast ärevusest ja miks üldse unetus tekib? Vajuta ikoonidele ja loe täpsemalt!

Helista meile

Meie registratuur esitab Teile mõned lihtsad küsimused ja aitab leida aja sobivaima spetsialisti vastuvõtule.

Unenõustaja vastuvõtt

Unenõustaja aitab toime tulla unetuse ja sellest tingitud probleemidega.

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Unearst määrab vajalikud uuringud ja ravi. Vajadusel suunab ta Teid teiste spetsialistide juurde.

Uuringud

Unetuse uuringuid on mitmeid. Probleemi ulatuse ja põhjuste väljaselgitamiseks määrab arst sümptomitest lähtuvalt vajalikud uuringud.

Ravivõimalused

Unetusest vabanemiseks ja heade ravitulemuste saavutamiseks on vajalik keskuse ja patsiendi vaheline usaldus ning hea koostöö.

Ei suuda uinuda?

Helista meile

Unenõustaja vastuvõtt

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Uuringud

Ravivõimalused

Unetu – mis iseloomustab unetut inimest?

Unetuse all mõeldakse magamajäämise raskusi, rahutut ja katkendlikku und või liigvarast ärkamist. Peaaegu kõigil inimestel esineb mingis eluetapis mööduvaid ja lühiajalisi unehäireid. Selline lühiajaline unetus on inimese jaoks üks võimalikest viisidest reageerida elus ettetulevatele sündmustele.

Unetus võib uuesti tagasi tulla, pikaajalisemalt püsima jääda, hakata väsitama ja elamist segama. Unetus mõjutab oluliselt selle käes kannatava inimese igapäevast elu – ta ei taha enam suhelda tuttavatega, ei jõua tegeleda hobidega jne.

Unetu enesetunne

Unetu ei ole lihtsalt unine. Ta on kurnatud, ta saab aru, et tal on tähelepanuhäired, keskendumisraskused, hajameelsus, ta ei suuda otsustada, tema töökiirus on vähenenud. Mõned unetud ei jõua vahel tööle minna. Kui unetus kestab, suureneb mure – mõeldakse unetusele päeval, kardetakse voodisse minekut õhtul. Lisaks võib väsinud inimene olla ohtlik nii endale kui ka teistele.

Unetu saab aru, et ta on ärevam, muretseb rohkem, tema tuju kõigub; mõned unetud ärrituvad või on pidurdamatud. Unetul on halva öö järel silmalaud rasked, pea paks, osadel esineb südamekloppimist ja valu südame juures. Krooniline unetus ei parane enamasti ise, seda tuleb ravida.

Erinevad unetuse häired ja unetuse põhjused

Unetus võib kulgeda väga erinevalt ja meditsiinis eristatakse järgmisi unetuse vorme:

  • unetus kohanemishäirena;
  • psühhofüsioloogiline unetus;
  • paradoksaalne unetus;
  • idiopaatiline unetus;
  • psüühikahäirest tingitud unetus;
  • ebapiisav unehügieen;
  • aine, sh alkoholi, kasutamisest tingitud unetus;
  • kehalisest häirest tingitud unetus;
  • mitteorgaaniline unetus (mittespetsiifiline, ei ole tingitud ei mõnest ainest ega füsioloogilisest seisundist);
  • füsioloogiline (orgaaniline) unetus.

Unetuse tekkepõhjused on väga erinevad ja ühte konkreetset põhjust nimetada ei ole võimalik. Unetuse levinumad põhjused on:

  • une-ärkveloleku rütmihäired ehk hilise uneaja sündroom;
  • varase uneaja sündroom, ebaregulaarne une-ärkveloleku rütm;
  • free-running ehk vabajooksu tüüp
  • ajavööndivahetuse puhune unehäire (jet-lag sündroom);
  • vahetustega töö puhune unehäire;
  • tervisehäirest tingitud une-ärkveloleku rütmihäire;
  • täpsustamata une-ärkveloleku rütmihäire;
  • muu ravimist või ainest tulenev une-ärkveloleku rütmihäire.

Unetuse ravist üldiselt

Unetusest vabanemiseks pakub spetsialist pärast patsiendi probleemi ja põhjuste väljaselgitamist valiku sobilikest ravi võimalustest. Ravi alguses tutvustatakse patsiendile detailsemalt ravi põhimõtteid.  Edaspidistel visiitidel jälgitakse ravi edenemist ning nõustatakse patsienti võimalikes küsimustes.

Enamasti on unetuse puhul sobivaim  kognitiiv – käitumuslik psühhoteraapia. Vajadusel toetatakse ravil farmakoteraapiaga.

Uute sümptomite lisandumisel või ootuspäraste ravitulemuste märkimisväärsel viibimisel tehakse täiendavaid uuringuid ja kaasatakse täiendavaid spetsialiste.

 

Võimalikud ravimeetodid

  • unetuse kognitiivkäitumuslik psühhoteraapia
  • kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia
  • farmakoteraapia

Hea Une Keskus saab aidata!

Kui sul tekib küsimus selles osas, et kas sind või sinu lähedast vaevavale unehäirele on lahendus, siis Hea Une Keskus võib sulle kinnitada, et lahendused on olemas! Tulles meie keskuse uneuuringule, saame kaasaegsete meetodite abil unetuse põhjused välja selgitada. Uuringu käigus kasutame kehale kinnitatud andureid, mille abil registreeritakse 8 tunni vältel põhjalikult organismi vajalikud näitajad.

Pärast vajaminevate uuringute tegemist diagnoosime keskuses uuringute tulemustel põhinevalt unehäire ja meie professionaalsed arstid määravad sobiva ravi. Selleks võib olla ortodontiline ravi, operatiivne ravi või ravimine vastava positiivrõhu seadme abil.

Kuna unetus ei ole midagi, mida häbeneda, ja sellel võib olla suur risk sinu tervisele, võta meiega esimesel võimalusel ühendust. Lahendame koos kõik uneprobleemid!